december 2016 | andreahedenstedt
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
    • CONTACT
    • Categories
      • Allmänt
      • Tips
      • Wanted
      • Resor
      • Outfits
      • Recept
      • Skönhet
      • Videoinlägg
      • Min dag/helg i bilder
      • Träning
      • Podcasts
      • Texter
      • Inredning
      • Frågor & Svar
      • Bekännelser
      • Personlig tränare
      • Bali 2019
      • New in
      • New York Guide
      • Okategoriserade
      • USA 2018
    • Archive
      • oktober 2020
      • september 2020
      • juni 2020
      • maj 2020
      • april 2020
      • mars 2020
      • februari 2020
      • januari 2020
      • december 2019
      • november 2019
      • oktober 2019
      • september 2019
      • augusti 2019
      • juli 2019
      • juni 2019
      • maj 2019
      • april 2019
      • mars 2019
      • februari 2019
      • januari 2019
      • december 2018
      • november 2018
      • oktober 2018
      • september 2018
      • augusti 2018
      • juli 2018
      • juni 2018
      • maj 2018
      • april 2018
      • mars 2018
      • februari 2018
      • januari 2018
      • december 2017
      • november 2017
      • oktober 2017
      • september 2017
      • augusti 2017
      • juli 2017
      • juni 2017
      • maj 2017
      • april 2017
      • mars 2017
      • februari 2017
      • januari 2017
      • december 2016
      • november 2016
      • oktober 2016
      • september 2016
      • augusti 2016
      • juli 2016
      • juni 2016
      • maj 2016
      • april 2016
      • mars 2016
      • februari 2016
      • januari 2016
      • december 2015
      • november 2015
      • oktober 2015
      • september 2015
      • augusti 2015
      • juli 2015
      • juni 2015
      • maj 2015
      • april 2015
      • mars 2015
      • februari 2015
      • januari 2015
      • december 2014
      • november 2014
      • oktober 2014
      • september 2014
      • augusti 2014
      • juli 2014
      • juni 2014
      • maj 2014
      • april 2014
      • mars 2014
      • februari 2014
      • januari 2014
      • december 2013
      • november 2013
      • oktober 2013
      • september 2013
      andreahedenstedt
      andreahedenstedt
      Andrea Hedenstedt
      • Nouw

      Arkiv

      • oktober 2020
      • september 2020
      • juni 2020
      • maj 2020
      • april 2020
      • mars 2020

      Kategorier

      • Allmänt
      • Bali 2019
      • Bekännelser
      • Frågor & Svar
      • Inredning
      • Min dag/helg i bilder
      • New York Guide
      • New in
      • Okategoriserade
      • Outfits
      • Personlig tränare
      • Podcasts
      • Recept
      • Resor
      • Skönhet
      • Texter
      • Tips
      • Träning
      • USA 2018
      • Videoinlägg
      • Wanted

      Prenumerera

      Födelsedagsmiddag på Un Poco

      30 december 2016 - 09:13Allmänt

      Idag är det ingen vanlig dag för idag är det Alice's 18 årsdag! Snacka om att ha väntat länge haha.. Egentligen väntar hon ju lika länge som alla andra men kan tänka mig att det är lite segt att fylla just 18 sist av alla. Men nu är dagen äntligen kommen och det började vi fira redan igår. Igår sågs närmsta familjen Mamma, Oskar (mammas man och Noras pappa), Nora, Pappa, Marie (pappas särbo), Anton, Alice och jag för att äta middag på Un Poco. Jag har ju varit där två gånger tidigare och jag var verkligen såååå taggad haha. Deras mat är nämligen gudomlig. Gillar ni italienskt och gillar ni tryffel is this the place to be om man säger så. Vi beställde in avsmakningsmeny vilket innebar att vi först fick in fyra förräter vilket var tonfisk, burrata, charkbricka och oxtartar. Allt det var sjukt gott, skulle nog våga säga att det är den godaste tonfisken jag någonsin smakat. Sen kom det in sparisrisotto, ravioli och tryffelstuvade mackaroner. Den menyn kostar 350 kronor per person, men tro mig man får valuta för pengarna. Så om ni är sugna på att lyxa till det någon gång i Stockholm kan jag varmt rekomendera er att gå hit. Sen beställde jag och Anton in friterade oreokakor att dela på, dom var också mycket goda! :)

      Nu ikväll ska vi fira Alice med en traditionellt släktkalas och sen ska hon ut med sina vänner. Gammal och grå som man är vågar man inte gå ut dagen innan nyår haha.. The hangover can be real sometimes.. Förresten, glöm inte att gå in på Alice's blogg och gratta ungen <3

      • Postad i: Allmänt

      Gillar

      Kommentarer

      2016 årsresumé del 2

      29 december 2016 - 12:04Allmänt, Texter

      Här kommer del 2 av min lilla årsresumé. Del 1 hittar ni bara några inlägg bakåt. :)

      Blev med polaroidkamera, gud vad sugen jag blev på att ha på mig såhär fina, sommriga kläder igen..

      Åkte till Rhodos med min kärlek när vi firade 5 år tillsammans. Den resan var verkligen så himla mysig!

      Firade att jag haft körkort i ett år!

      Njöt av Stockholms varma väder <3

      Besökte Grönalund flera gånger!

      Besökte även Stockholms skärgård, Utö!

      Jag och Mathilda åkte till Kreta, här ser ni en bild från när vi var på utflykt till Balos.

      Och här ser ni mig på en av hotellets restauranger, det var så himla vackert verkligen.

      Sen besökte jag Barcelona men ett gäng bloggare. Riktigt roligt!

      Var med och spelade in "Hanna badar med en kändis".

      Åkte till Köpenhamn, måååste dit igen!

      Köpte PT-timmar och kom äntligen ordentligt igång med träningen.

      Kanske årets största händelse, KÖPTE LÄGENHET!! Överraskade Anton helt med denna lapp, haha det var så mysigt verkligen <3

      Var på Justin Bieber med Mathilda, innan det åt vi en fantastisk middag på Un Poco.

      Var och fixade massor i lägenheten. Här målan Anton om i köket :)

      Vi hade äntligen vår livepodd. Alltså bästa dagen ever!!! Vi pratade om vänskap och lottade massor av fina goodiebags osv.

      Var på Social Media Gala här med Molly och Moa! <3

      Åt brunch med Mohamed, Sofie, Elin och Moa! <3

      Fixade ännu mer i lägenheten..

      Och helt plötsligt blev det snökaos i Stockholm?!? Alltså sjuuka mängder snö kom på bara några dagar. Saknar </3

      Påbörjade inspelningen av min och Mathildas julkalender!

      Åkte till London med Mathilda, julshoppade och drack afternoon tea.

      Var på julfika hos Vass PR och kollade in fina sminknyheter.

      Firade Mathildas 20 årsdag!

      Klädde min och Antons alldeles egna, första gran!!

      Firade julafton med familjen hemma hos mamma <3

      • Postad i: Allmänt, Texter

      Gillar

      Kommentarer

      Veckans frågor

      29 december 2016 - 09:12Frågor & Svar

      Ser du något mönster i när du får depperioder? Typ när du får negativa tankar osv? Jag själv försöker nämligen komma fram till någon gemensam nämnare för mina depperioder.. Tack för grym blogg! Svar: Hej! Alltså gud vad jag önskar att jag hade det tydligt svart på vitt varför eller i alla fall när jag känner mig nere. En sak jag dock märkt är att att jag mår mindre psykiskt dåligt när jag rör på mig. Och viktigt att påpeka då är att mina negativa tankar verkligen inte har någonting att göra med min kropp/utseende att göra. Det är alltså inte så att jag mår bra för att jag tränar utifrån någon sånt perspektiv. Jag mår helt enkelt bara bra av att röra på mig. En annan sak är att jag väldigt ofta blir väldigt ledsen straxt efter att jag varit väldigt lycklig. Som att jag faller över någon sorts kant.. Vilket känns jättejobbigt, ska jag inte kunna ha kul eller vara lycklig liksom?

      Hej Andrea! Tack för en superbra blogg. Något jag tycker är intressant att läsa om är när du snackar ekonomi. Jag själv gillar att planera och spara osv, älskat dina inlägg som heter "ekonomisk plan". Så min fråga har med det att göra: nådde du dina ekonomiska mål 2016? Kram :) Svar: Åh vad roligt att du tycker om dom inläggen, typ mina personliga favoriter också. Ser fram emot att publicera 2017's version snart. Det skulle jag absolut säga att jag gjorde. När jag gjorde min plan för 2016 vad målet att ha råd med en lägenhet inom 1-2 år och jag lyckades ju med det betydligt snabbare än vad jag trodde. Förutom lägenheten så lyckades jag spara till de andra sparkontona jag har så som jag planerat. Yey me!

      Vad anser du om att visa upp sina julklappar i sociala medier? Med tanke på att alla har det så olika ställt och så? Svar: Precis som du nämner så har väldigt många familjer det betydligt sämre än andra. Jag har aldrig varit barnet som ljugit om vad jag fått i present men jag kan bara tänka mig hur jobbigt det måste vara att se sina kompisar få masssssvis medans sin egna familj i bästa fall har råd med julmaten. Jag tycker absolut man kan visa upp någon present man fått under jul, men att sätta sig och typ visa allt man fått kanske inte är det bästa om man har många unga följare. Är man vuxen med vuxna tycker jag inte alls att det är lika känsligt.

      Vad är dina planer för nyår och vad anser du om den högtiden? Svar: Yeeey!! Är så taggad haha. På lördag bjuder familjen Jensen/Hedenstedt över familjen Lundqvist/Östling på nyårsmiddag. Jag, Anton, Mathilda och Oskar ska alltså äta middag tillsammans. Det ska bli såååå roligt. Jag har köpt massor med pynt (ni ba what, vad förvånade vi blir??) och förberett lite lekar osv. Mina tankar kring nyår är att det är väldigt överskattat och ofta slutar i besvikelse just för att alla hypar upp det för mycket. Jag tror att en middag hemma blir alldeles lagom om jag ska vara ärlig. Ett av mina bästa nyår hitills var liksom när jag och Anton chillade hemma i soffan, åt chips och kollade Forest Gump.

      Jag och Stella på nyårsafton 2013-2014!

      Hej Andrea! Jag har precis som du en liten förkärlek till handväskor, såg din senaste på Instagram nu runt jul, grattis!! Min fråga är om det finns annat du känner att du kan lägga lite mer pengar på? Finns det andra prylar du skulle gilla att unna dig som du unnat dig med väskor? Kram från mig som läst din blogg i 5 år nu. Svar: Hej! Tack så mycket och vad roligt att du läst min blogg så länge, wow! Ja du.. Jag har två designerväskor som jag gillar väldigt mycket men har liksom inget behov av att ha just "dyra/fina" saker. Jag är ingen märkesnörd eller hur man nu ska förklara. Jag har till exempel aldrig ens tänkt "när jag har råd ska jag köpa en rolex, fatta vad goals!!". Då tänker jag typ att jag kan renovera mitt badrum eller spara dom pengarna till nästa lägenhets kontantinsats. Mina två väskor ser jag mer om undantag typ.. Att dom två har jag veeeerkligen velat ha, inte bara tyckt att dom var snygga och att jag hade råd. Vet inte riktigt vad jag försöker komma fram till men mitt svar är väl nej, det finns typ inga prylar jag gillar att unna mig! :) Det enda jag kan komma på är att jag gärna lägger lite extra för att äta god mat. 80 kronor på tacobar kan jag tycka känns betydligt mer ovärt än 160 kr för en riktig god lunch på något finare ställe medans många andra inte alls håller med.

      Om ni har någon fråga ni vill att jag ska ta upp i nästa veckas "Veckans frågor" får ni gärna kommentera detta inlägg. Korta som långa frågor! <3

      • Postad i: Frågor & Svar

      Gillar

      Kommentarer

      andreahedenstedt

      • Gå till Profil
      • Gå till Startsidan
      • Gå till RSS
      • Gå till Sitemap

      Blogga på Nouw

      • Skapa konto
      • Tjäna pengar på din blogg
      • Tagga produkter med Metapic
      • Flytta din blogg till Nouw

      Bloggar

      • Allmänt
      • Annat
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Hästar & ridsport
      • Mat & recept
      • Mode
      • Personligt
      • Resor & utland
      • Sport
      • Träning & hälsa

      Nouw

      • Magazine
      • Allmänna villkor
      • Sekretesspolicy
      • Kakor
      • Kontakta oss
      • Hjälp
      • Driftinformation
      • Build: 2022-02-20 04:48