april 2018 | andreahedenstedt
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
    • CONTACT
    • Categories
      • Allmänt
      • Bali 2019
      • Bekännelser
      • Frågor & Svar
      • Inredning
      • Min dag/helg i bilder
      • New York Guide
      • New in
      • Okategoriserade
      • Outfits
      • Personlig tränare
      • Podcasts
      • Recept
      • Resor
      • Skönhet
      • Texter
      • Tips
      • Träning
      • USA 2018
      • Videoinlägg
      • Wanted
    • Archive
      • oktober 2020
      • september 2020
      • juni 2020
      • maj 2020
      • april 2020
      • mars 2020
      • februari 2020
      • januari 2020
      • december 2019
      • november 2019
      • oktober 2019
      • september 2019
      • augusti 2019
      • juli 2019
      • juni 2019
      • maj 2019
      • april 2019
      • mars 2019
      • februari 2019
      • januari 2019
      • december 2018
      • november 2018
      • oktober 2018
      • september 2018
      • augusti 2018
      • juli 2018
      • juni 2018
      • maj 2018
      • april 2018
      • mars 2018
      • februari 2018
      • januari 2018
      • december 2017
      • november 2017
      • oktober 2017
      • september 2017
      • augusti 2017
      • juli 2017
      • juni 2017
      • maj 2017
      • april 2017
      • mars 2017
      • februari 2017
      • januari 2017
      • december 2016
      • november 2016
      • oktober 2016
      • september 2016
      • augusti 2016
      • juli 2016
      • juni 2016
      • maj 2016
      • april 2016
      • mars 2016
      • februari 2016
      • januari 2016
      • december 2015
      • november 2015
      • oktober 2015
      • september 2015
      • augusti 2015
      • juli 2015
      • juni 2015
      • maj 2015
      • april 2015
      • mars 2015
      • februari 2015
      • januari 2015
      • december 2014
      • november 2014
      • oktober 2014
      • september 2014
      • augusti 2014
      • juli 2014
      • juni 2014
      • maj 2014
      • april 2014
      • mars 2014
      • februari 2014
      • januari 2014
      • december 2013
      • november 2013
      • oktober 2013
      • september 2013
      andreahedenstedt
      andreahedenstedt
      Andrea Hedenstedt
      • Nouw

      Arkiv

      • oktober 2020
      • september 2020
      • juni 2020
      • maj 2020
      • april 2020
      • mars 2020

      Kategorier

      • Allmänt
      • Bali 2019
      • Bekännelser
      • Frågor & Svar
      • Inredning
      • Min dag/helg i bilder
      • New York Guide
      • New in
      • Okategoriserade
      • Outfits
      • Personlig tränare
      • Podcasts
      • Recept
      • Resor
      • Skönhet
      • Texter
      • Tips
      • Träning
      • USA 2018
      • Videoinlägg
      • Wanted

      Prenumerera

      BUY MY BABY

      30 april 2018 - 14:35Allmänt, Outfits

      Okej nu har jag bestämt mig för att sälja min Givenchy Antigona i storlek medium i matt finish! Jag köpte den på Nathalie Schuterman November 2016 här i Stockholm. Jag tycker den är sååå fin men jag använder den alldeles för lite. Ny kostar den idag cirka 18 000 på NetAPorter, MyTheresa osv, jag vill ha 10 000 kr för min. Den är väldigt sparsamt använd och inte sliten alls. Den har några smååååååå små små små märken men inget som syns tydligt. Jag känner att jag inte kan sitta och ha saker värda så mycket pengar som jag inte använder, det är bara sjukt och då är det bättre att den kommer till användning hos någon annan istället. Den är väldigt rymlig, jag får plats med min 13'' MacBook Pro + kamera eller datorn + träningskläder!

      PRIS: 10 000 kr Krav: Du ska kunna mötas upp i Stockholm! Mejla mig om du är SÄKER på att du är intresserad av väskan: andreahedenstedt@hotmail.com

      HÄR kan ni läsa mer om väskan.

      HÄR kan ni läsa mer om väskan.

      • Postad i: Allmänt, Outfits

      Gillar

      Kommentarer

      Wanna go back

      30 april 2018 - 12:40Allmänt, Resor

      Alltså vänta hur härligt hade inte jag och Alice det i Barcelona förra våren? När hon fyllde 18 fick hon en weekendresa va mig i present vart hon ville i Europa och Barcelona blev det! Det var vår första resa helt själva tillsammans och det funkade så bra. Alice och jag har alltid varit väldigt nära som syskon men sedan några år tillbaka så är vi verkligen bästa vänner och jag är så glad över att ha henne i mitt liv inte bara som syster utan också som vän. Det är så fint att ha någon i sitt liv som Alice, som man vet att man kan lita på till 110%, som är så gränslöst lojal mot sina nära och kära. Bilderna ovanför är i alla fall några av dom som vi tog i Barcelona vilket får mig att längta tillbaka. Jag har varit där två gånger och vill mer än gärna dit igen. Jag, Elsa och Anna har pratat lite om att dra dit en weekend i slutet av Augusti. Vi har även pratat lite om Kroatien så vi får se vart det bär av!

      Nej men hörni om ni vill åka till någon riktigt nice Europa-stad i sommar kan jag varmt rekommendera Barcelona! Perfekta kombon mellan stadsliv, sol, fest, bad och shopping!

      • Postad i: Allmänt, Resor

      Gillar

      Kommentarer

      Svar på frågestunden - Del 3

      30 april 2018 - 10:34Allmänt, Frågor & Svar

      INNEHÅLLER REKLAMLÄNKAR!

      Om ni inte läst de tidigare delarna av frågestunden så hittar ni: Del 1 - HÄR // Del 2 - HÄR

      Du ser alltid så brun och fräsch ut. Vad använder du för brun utan sol och hur ofta brukar du lägga på nytt. (hoppas jag inte är ute och cyklar, du kanske bara har ett fantastiskt pigment..? ;)) Svar: Tackar! Jag har ett ganska bra pigment men inte så bra pigment att jag är brun året runt av mig själv haha. Jag tar brun utan sol kanske två gånger i veckan och då använder jag mig alltid av DENNA för 119 kr, helt sinnessjukt billigt om man jämför med många andra brun utan sol:ar. Jag skrubbar mig i duschen riktigt hårt och ordentligt med en SÅNHÄR handske och DENNA skrubb innan jag tar ny brun utan sol för att det ska bli så jämnt som möjligt. Sen är jag också noggrann med att smörja in mig med vanlig bodylotion varje dag så huden håller sig återfuktad, när man blir torr blir man lätt fläckig av BUS:en!

      Din favorit restaurang och varför? Svar: Det här känns så svårt nu i och med att jag sen tre månader tillbaka inte äter kött. Mina favoritrestauranger är liksom mina favoriter utifrån en icke-vegetarisk kost. Jag har liksom inte reflekterat så mycket kring vad jag skulle tycka om dessa ställen när jag inte beställer kött. Men jag gillar Spago, L'Avventura, Supper, East, Taverna Brillo, Un Poco, Nybrogatan 38, Faros.. För mig är det viktiga på en restaurang miljön, servicen och kvalitén på maten. Så länge dessa punkter är "bra" så är inte priset det viktiga för mig. Jag lägger gärna pengar på mat men HATAR att lägga pengar på dålig mat.

      Hur funkar det för dig att bo själv? Svar: Det funkar väldigt bra! Nu har jag inte varit så mycket ensam på sista tiden men att bo själv funkar väldigt bra. Jag älskar att känna mig självständig och känner mig stark ensam vilket är en skön känsla. Det enda tråkiga är att laga middag själv skulle jag säga, det blir liksom inte en rolig händelse vilket det verkligen blir när man är två eller flera.

      Hej Anders. Kan inte du berätta lite om din träningsrutin. Hur ofta tränar du? Vad tränar du? Favorit träningspass? Svar: Hahaha "i orten finns ingen Anders" var det första jag tänkte på nu. Nej men absolut! Jag skulle inte säga att jag har någon speciell rutin men jag kör väldigt mycket högintensivt blandat med styrka i form av mycket basövningar så som marklyft, knäböj osv. Jag tränar i snitt 3-6 gånger i veckan, det varierar rätt mycket beroende på hur mycket jag har att göra, hur sugen jag är osv. Favoritpasset ser ungefär ut såhär: värma upp med trappmaskin i 15-20 minuter för att sen köra tabata-intervaller. Rep, box jumps, burpees osv är roligt att köra!

      Vilken är din favorit muskelgrupp att träna? Svar: Ben utan tvekan! Mycket beroende på att det är en muskelgrupp jag känner mig stark i.

      Hur mycket tar du i knäböj och benpress? Har du någon speciell målvikt att klara? Svar: Jag kör aldrig benpress så har ingen aning om det men jag brukar köra cirka 60-70 kg i knäböj när jag gör flera reps, sen har jag tagit 85 kg som mest men vet inte om jag skulle klara det nu. Förut hade jag mål på 100 kg men just nu har jag inget sånt mål, jag kör bara på det jag känner för liksom! :)

      Brun utan sol // Parfym // Locktång // Schampo & Balsam // Serum Kan du nämna några skönhetsfavoriter du använder nästan dagligen? Svar: Absolut! Se ovan <3

      Vart gymmar du? Svar: Jag har nytt gymkort nu faktiskt! Jag har nyligen blivit Bruce-medlem vilket är ett medlemskap där du har tillgång till över 200 gym i Stockholm vilket är riktigt nice. Det som är kul är att träningen kan bli mer mångsidig och varierad. Så nu har jag tillgång till crossfit-boxar, yoga-studios, klätteranläggningar, vanliga gym, kampssportsgym osv! Nu har jag bara haft det i två veckor men gillar det starkt! Så som svar på din fråga; lite överallt! Senaste veckan har jag tränat Gymmet i Liljeholmen, X Force i Vasastan och Drivkraft i Solna :)

      Har du och Mathilda någon aktivitet under er resa till USA som ni bara måste göra? Svar: Ja men vi har massor av saker vi vill göra! Vi pratar om det i förra veckans avsnitt samt att jag har skrivit DETTA inlägg om vad jag skulle vilja göra under resan.

      Hur ser den perfekta helgen ut för dig? Svar: Hmm det finns lite olika typer av perfekta helger men en underbar kombo för mig är att på fredagen hänga med tjejerna, kanske gå ut och festa. Sen på lördagen vill jag hänga med honom, träna, mysa och på söndagen kanske hänga med familjen. En kombo av att umgås med alla nära och kära helt enkelt! <3

      Vad är dina bästa ekonomiska tips? Svar: Att sätta upp tydliga mål, har man inte gjort det blir det väldigt svårt att finna motivationen.

      Hej Andrea! Tänkte fråga om du tar kosttillskott, proteinpulver bca osv när du tränar? Svar: Jag tar inget sånt om jag ska vara ärlig. Jag äter D-vitamin och ibland trycket jag en proteinbar men inte mer än så. Jag funderar dock på att köpa hem något proteinpulver man kan ha i gröten eller smoothien på morgonen. Kram!

      Hur mycket kostade de att ”bleka” om golvet i ditt vardagsrum? Vet inte riktigt va de kallas.Har precis själv köpt en lägenhet me fiskben men det är väldigt gult. Tycker du att de va värt de nu i efterhand har de hållt sig snyggt o kallt? Svar: Hej! Det kostade 300 kr/kvm vilket blev cirka 6600 kr för mitt vardagsrum om jag inte minns helt fel. Färgen har hållit sig väldigt bra och jag är sååååå nöjd och glad över att jag slipade om dom då det blev så snyggt.

      Ser du dig själv bo hela livet i Stockholm eller tror du att du någon gång kommer vilja bo i en annan stad eller utomlands? Kram du är bäst! Svar: Jag ser absolut att jag någon gång i livet kommer bo någon annanstans än i Stockholm! Sen om det blir i en annan stad i Sverige eller om det blir ett annat land vet jag inte. På senare tid har jag ändå tänkt att när man skaffar barn kan jag absolut tänka mig att bo längre från Stockholm City än vad jag gör nu, sen om det blir att flytta från Stockholm vet jag inte. Jag försöker att leva i nuet och inte spekulera allt för mycket kring framtida boenden osv även om man självklart kan drömma lite.

      Vad tycker du personligen om att ha kvar eller inte ha kvar gamla dejter/ex på sociala medier efter att man avslutat ”relationen”? Svar: Jag tror att det absolut bästa när man gör slut är att bryta helt, i alla fall de första 3-4 månaderna. Oavsett situation tror jag att man måste ha ett tydligt avslut för att kunna skapa sig en ny vardag och ett nytt liv utan varandra, det blir nog väldigt svårt att gå vidare annars. Det kan kännas drastiskt och dramatiskt att helt plötsligt inte ha någon kontakt men samtidigt tror jag att det blir ännu svårare och konstigt att fortsätta ha kontakt och försöka gå vidare samtidigt liksom. Detta innebär i praktiken (enligt mig) att man inte borde ha kvar varandra på sociala medier, alltså sluta följa varandra. Kram!

      Hej Andrea! Vet att du äter mer vegetariskt nu än tidigare, är målet att bli vegetarian till 100%? Hur tycker du att det funkar hittills? Svar: Hejsan! Ja precis, sedan slutet av Februari så har jag inte ätit rött kött en enda gång och jag har ätit kyckling tre gånger och fisk två eller tre gånger så nääästan helt vegetariskt. Målet är absolut att äta en vegetarisk kost men jag vet liksom inte om jag orkar gå ut med någon "stämpel" eller "titel" på hur jag väljer att äta då det tyvärr medföljer så enormt många pekpinnar från annat håll. Det funkar hittills väldigt bra skulle jag säga, jag äter väldigt mycket quorn, soyaprodukter osv så jag äter liksom exakt samma rätter som innan bara att kyckling byts ut till quorn osv! :)

      Hur gammal är killen du är kär i? Svar: Han är 96a precis som jag!

      • Postad i: Allmänt, Frågor & Svar

      Gillar

      Kommentarer

      andreahedenstedt

      • Gå till Profil
      • Gå till Startsidan
      • Gå till RSS
      • Gå till Sitemap

      Blogga på Nouw

      • Skapa konto
      • Tjäna pengar på din blogg
      • Tagga produkter med Metapic
      • Flytta din blogg till Nouw

      Bloggar

      • Allmänt
      • Annat
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Hästar & ridsport
      • Mat & recept
      • Mode
      • Personligt
      • Resor & utland
      • Sport
      • Träning & hälsa

      Nouw

      • Magazine
      • Allmänna villkor
      • Sekretesspolicy
      • Kakor
      • Kontakta oss
      • Hjälp
      • Driftinformation
      • Build: 2021-07-08 14:36